FanFooty   FanFooty
Australian Rules
Fantasy Football
Blog Forum App
 
Welcome, Guest. Please login or register.
Name: Pwd: Login for:

    Advanced search
Home Help Login Register
+  FanFooty Forum
|-+  AFL fantasy competitions
| |-+  XVIIIs Competitions
| | |-+  Americas XVIII DreamTeam (Moderators: LF, Nige)
| | | |-+  ADT: Rising Star Nominations 2018
« previous next »
Pages: [1] Go Down Print
Author Topic: ADT: Rising Star Nominations 2018  (Read 333 times)
LF
Moderator
Master Coach
*****
Offline Offline



2016 m0nty Medallist DT - 29th Overall DT 2016

« on: April 11, 2018, 01:07:22 PM »

As per last season only AFL eligible players are able to win this,as soon as there is a list up,I will post the list here
Players must play at least 5 America's matches to be eligible to win
No nominees during the bye rounds

Round 1: Riley Bonner(Dallas)
Round 2: Tom Doedee(Roswell)
Round 3: Sam Murray(Guadalajara)  
Round 4: Alex Witherden (Calgary)
Round 5: Lachie Fogarty (Guadalajara)
Round 6: Jordan Gallucci (Calgary)
Round 7: Jaidyn Stephenson (Bolivia)
Round 8: Jack Graham (Springfield)
Round 9: Ben Ronke (Bolivia)
Round 10: Matt Guelfi (El Paso)
Round 11: Ed Richards (Guadalajara)
Round 12: Cam Rayner (Dallas)
Round 13: Andrew Brayshaw (Los Angeles)
Round 14: Adam Cerra (Springfield)
Round 15: Will Brodie (Dallas)
Round 16: Bailey Banfield (Guadalajara)
« Last Edit: August 05, 2018, 08:58:22 AM by Nige » Logged
LF
Moderator
Master Coach
*****
Offline Offline



2016 m0nty Medallist DT - 29th Overall DT 2016

« Reply #1 on: April 11, 2018, 01:08:42 PM »

Ok finally got this organised and these are the first 3 nominees for the year

Round 1 - Riley Bonner (Dallas) 102
Round 2 - Tom Doedee (Roswell) 78
Round 3 - Sam Murray (Guadalajara) 90
Logged
Nige
Moderator
Master Coach
*****
Offline Offline



« Reply #2 on: June 23, 2018, 07:42:44 PM »

Round 4 - Alex Witherden (Calgary) 97
Round 5 - Lachie Fogarty (Guadalajara) 96
Round 6 - Jordan Gallucci (Calgary) 88
Round 7 - Jaidyn Stephenson (Bolivia) 86
Round 8 - Jack Graham (Springfield) 85
Round 9 - Ben Ronke (Bolivia) 74
Round 10 - Matt Guelfi (El Paso) 92
Round 11 - Ed Richards (Guadalajara) 54
« Last Edit: July 02, 2018, 03:49:30 PM by Nige » Logged
Nige
Moderator
Master Coach
*****
Offline Offline



« Reply #3 on: June 23, 2018, 10:26:11 PM »

2018 Rising Star eligible players

Arizona
Harry McKay
Matthew Flynn
Brent Daniels
Sean Darcy
Harley Balic
Joel Garner
Bolivia
Callum Coleman-Jones
Ben Ronke
Brad Scheer
Daniel Venables
Jaidyn Stephenson
Joel Amartey
Oscar Junker
Noah Balta
Sam Hayes
Willem Drew
James Worpel
Toby Wooller
Andrew McPherson
Nathan Murphy
Hunter Clark
Aaron Francis
Cameron Zurhaar
Calgary
Wil Powell
Josh Williams
Oliver Florent
Sam Draper
Brennan Cox
Cedric Cox
Harrison Macreadie
Sam McLarty
Sam Weideman
Jordan Gallucci
Alex Witherden
Ben McKay
Dallas
Cameron Rayner
Riley Bonner
Angus Schumacher
Josh Daicos
Ben Miller
Charlie Constable
Shai Bolton
Will Brodie
Todd Marshall
Lochie O'Brien
Harry Perryman
El Paso
Callum Porter
Matt Guelfi
Mitch Crowden
Kieran Collins
Josh Begley
Ben Paton
Gryan Miers
Isaac Cumming
Will Setterfield
Guadalajara
Harrison Jones
Cameron Polson
Paddy Dow
Myles Poholke
Tony Olango
Angus Styles
Doulton Langlands
Ed Richards
Trent Mynott
Bailey Banfield
Sam Murray
Lachie Fogarty
Hawaii
Nick Coffield
Connor Ballenden
James Cousins
Aaron Naughton
Luke Partington
Patrick Naish
Jarrod Brander
Conor Glass
Ben Long
Los Angeles
Andrew Brayshaw
Bailey Rice
Brandon White
Dylan Clarke
Jack Higgins
Callum Brown
Dylan Moore
Harry Morrison
Oscar Allen
Bermuda
Kane Farrell
Brandon Starcevich
Tyler Brown
Will Walker
Kurt Mutimer
Kobe Mutch
Jake Patmore
Connor Nutting
Roswell
Jackson Ross
Jordan Ridley
Oskar Baker
Aiden Bonar
Joe Atley
Tom Doedee
Brayden Crossley
Jacob Allison
Jake Waterman
Josh Schoenfeld
Tim English
Luke Davis-Uniacke
Pat Lipinski
Tarir Bayok
Tom North
Nick Shipley
Brayden Ainsworth
Springfield
Adam Cerra
Corey Lyons
Josh Battle
Charlie Spargo
Jack Graham
Kayle Kirby
Aidyn Johnson
Kieran Lovell
Ryley Stoddart
Washington
Jordan Houlahan
Jack Scrimshaw
Lewis Young
Zac Bailey
Hamish Brayshaw
Josh Rotham
Matthew Ling
Charlie Ballard
Kyron Hayden
Darcy Fogarty
Tom Cole
« Last Edit: June 24, 2018, 03:30:03 PM by Nige » Logged
Nige
Moderator
Master Coach
*****
Offline Offline



« Reply #4 on: July 02, 2018, 03:44:54 PM »

Round 12 - Cam Rayner (Dallas) 102
Logged
Nige
Moderator
Master Coach
*****
Offline Offline



« Reply #5 on: July 09, 2018, 11:46:30 AM »

Round 13 - Andrew Brayshaw (Los Angeles) 79
Logged
Nige
Moderator
Master Coach
*****
Offline Offline



« Reply #6 on: July 24, 2018, 11:10:40 AM »

Round 14 - Adam Cerra (Springfield) 85

Round 15 - Will Brodie (Dallas) 88
Logged
Nige
Moderator
Master Coach
*****
Offline Offline



« Reply #7 on: August 05, 2018, 08:57:07 AM »

Round 16 - Bailey Banfield (Guadalajara) 88
Logged
Nige
Moderator
Master Coach
*****
Offline Offline



« Reply #8 on: August 05, 2018, 09:24:45 AM »

Below is the table for all players eligible to win the ADT Rising Star under the rules stated in the OP. The winner is based off highest average score for the ADT games played. The winner will be revealed on the same night as the Ben Graham medal count.

Name
Sam Murray
Bailey Banfield
Riley Bonner
Jack Graham
Alex Witherden
Jaidyn Stephenson
Tom Doedee
Lachie Fogarty
Matt Guelfi
Ben Ronke
Adam Cerra
Ed Richards
Team
Guadalajara
Guadalajara
Dallas
Springfield
Calgary
Bolivia
Roswell
Guadalajara
El Paso
Bolivia
Springfield
Guadalajara
Games
11
6
14
6
15
8
14
9
8
8
6
5
Nominated
Round 3
Round 16
Round 1
Round 8
Round 4
Round 7
Round 2
Round 5
Round 10
Round 9
Round 14
Round 11
Logged
Pages: [1] Go Up Print 
« previous next »
 


FanFooty Contact Us About Us Advertising Site Map Copyright © 2004-2011 Paul Montgomery.
SMF 2.0 RC5 | SMF © 2014, Simple Machines